brand: "aurora"
price: "€ 512.43"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Aurora"
store_origin: GR
region: Greece
---
**Brand:** aurora
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔒 Shred smarter, not harder — your data’s last line of defense!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- aurora enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aurora brand quality
## Description
The Aurora AU1210MA 12-Sheet micro-cut paper/ CD/ credit card shredder with 5.0-Gallon PULLOUT basket is the perfect business and home office device to keep you safe from identity theft. The AU1210MA accepts up to 12 sheets of paper at a time and shreds them into small pieces (5/32 by 15/32 inches), security level P-4. In addition to paper, the AU1210MA shreds CDs/DVDs/credit cards, keeping vital information from falling into the wrong hands. The throat of the shredder is 8.7 inches wide and has the casters for easy mobility. Product Dimensions: 14.41" W x 11.02" L x 19.33" H Item weight: 22.4 pounds shipping weight: 25.73 pounds
## Features
- Shreds paper, CDs, DVDs, credit cards into small pieces (5/32 by 15/32 inches), security level P-4
- Nonstop 60-minute continuous run time. Basket Capacity - 300
- Anti-jam auto-reverse to clear paper jams; ultra-quiet operation
- Product Dimensions: 14.41" W x 11.02" L x 19.33" H
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07CX4DZ4Z |
| Antenna Location | office |
| Best Sellers Rank | #5,494 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #20 in Shredders |
| Built-In Media | Paper Shredder |
| Capacity | 5 Gallons |
| Color | Black, Gray |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 9,069 Reviews |
| Cut Type | Micro Cut |
| Enclosure Material | Plastic |
| Global Trade Identification Number | 00038572181216 |
| Item Dimensions D x W x H | 11.02"D x 14.41"W x 19.33"H |
| Item Weight | 22.4 Pounds |
| Manufacturer | Aurora |
| Mfr Part Number | AU1210MA |
| Model Number | AU1210MA |
| Operation Mode | Automatic |
| Other Special Features of the Product | Anti-Jam, Quiet Operation |
| Power Source | AC adapter |
| Recommended Uses For Product | office |
| Special Feature | Anti-Jam, Quiet Operation |
| Standard Sheet Capacity | 12 |
| UPC | 038572181216 |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
## Product Details
- **Capacity:** 5 Gallons
- **Color:** Black, Gray
- **Cut Type:** Micro Cut
## Images
## Available Options
This product comes in different **Model** options.
## Questions & Answers
**Q: what security level is this machine**
A: Security level P-4 (5/32" x 15/32")
A: The shredder chip basket comes easily,
Give handle slight pull to unlatch, basket will slide right out...dump chips
and re-insert basket! Very easy task!
**Q: How long is the recovery time on the Aurora 1210MA?**